The Johns Hopkins High School Film Contest & Festival

Johns Hopkins university's high school film contest & festival

A FILM CONTEST AND FESTIVAL HONORING THE BEST IN HIGH SCHOOL FILMMAKING

film_centre_theatre.jpg

FILM AND MEDIA STUDIES AT JHU

277572538_780x439.jpg
 

THE CONTEST AND FESTIVAL

 
t_centre-exterior-10.jpg
june-2018-year-calendar-page-vector-20625063.jpg

THE SCHEDULE

FRIDAY, JUNE 22ND

FRIDAY, JUNE 22ND

6:30PM WELCOME @ THE JHU/MICA FILM CENTRE: 10 E. North Avenue, Baltimore, MD

7:00PM TOUR OF THE JHU/MICA FILM CENTRE

7:45PM DINNER @ THE JHU/MICA FILM CENTRE, Baltimore, MD

9:00PM PROGRAMS #1 and #2 OF STUDENT FILMS AT THE PARKWAY THEATRES GRAND AUDITORIUM

10:00PM EVERYBODY GOES HOME TO THE HOTEL, The Lord Baltimore Hotel, 20 W. Baltimore Street, Baltimore, MD

SATURDAY, JUNE 23RD

9AM CATERED BREAKFAST @ THE JHU/MICA FILM CENTRE

9:45 AM - 1PM:  SCREENING OF FILM PROGRAMS #3, #4, and #5 @ THE PARKWAY THEATRE

1PM: CATERED LUNCH AT THE JHU/MICA FILM CENTRE

2PM: FIRST WORKSHOP WITH HOLLYWOOD SCREENWRITER EMMA NEEDEL ON SCREENWRITING @ THE JHU/MICA FILM CENTRE

4:30PM: BREAK WITH SNACKS

5PM SECOND WORKSHOP WITH DIRECTOR OF DEVELOPMENT, BIG BREAKFAST, LCC, LUKE KELLY-CLYNE ON COMING UP WITH MEDIA CONCEPTS AND PITCHING YOUR FILM/TELEVISION PROJECT @ THE JHU/MICA FILM CENTRE

7:30 PM DINNER @ THE JHU/MICA FILM CENTRE

9PM THE AWARDS ARE GIVEN OUT

RECEPTION AT THE PARKWAY THEATRE

10PM EVERYBODY GOES HOME TO THE HOTEL

SUNDAY, JUNE 24TH

9AM: BREAKFAST

10AM-12:30PM: WORKSHOP ON DOCUMENTARY FILMMAKING @ THE JHU/MICA FILM CENTRE

1PM TOUR OF THE JHU HOMEWOOD CAMPUS

Guests depart.

 

 

 

The Johns Hopkins University Film Contest and Festival

Schedule of Screenings

 

Friday, June 22nd at the Parkway Theatre

9-10PM

Program One: Animated Shorts

Emily Gay, Made You Look (1 min.)

Tony Senatore, Growth Spurt (1 min. 30 sec.)

Chris Smith and Kristin Middleton, L’Alchimiste (3 min.)

 

Program Two: Experimental Shorts

Tessa Hill, Lament, Limbo (3 mins.)

Callahan Bracken, Boys Beware (1 min.)

Chris Smith and Kristin Middleton, Don’t Touch That Dial (3 min.)

Abigail Karl, Conquer (4 mins.)

Isabelle Berthelot, The Track We’re On (3 mins.)

 Saturday, June 23rd at The Parkway Theatre

Program Three: Documentary Shorts, Part I

Destiny Brown, Save My School (2 mins.)

Brandon Armstrong, Racial Health (2 mins.)

Claire Wayner, Flight to Extinction: The Conflict Between American Progress and the Passenger Pigeon(10 mins.)

 

Saturday, June 23rd at the Parkway Theatre

10am-12:45pm

Program Four: Dramatic Shorts

Chloe Shelton, When the Lights Go On Again (14 mins.)

Tobias Nikl, Ghost Mode (11 mins.)

Lainey Auwarter, Thanatophobia (9 min. 30 sec.)

 

Program Five: Documentary Shorts, Part II

Sam Seliger, Strange Fruit: Taking a Stand Through Song (10 mins.)

Kyler Smith, The N-Word (9 min. 20 sec.)

Joelle Faison and Brooke Anderson with Wide Angle Youth Media, Void (7 mins.)

DA'Andre Hebron, More Than a Number: Ceasefire (4 mins.)

Marie Panday, Potbelly: The Mini Pig Truth (6 min. 30 sec.)

Riley Scott, Man Up (7 mins.)

 

Program Six: Comedic Shorts

Samyukta Panth, How to Make a Film (3 min 20 sec.)

Chloe Shelton, Dandelion (8 mins.)

Jackie Thomas, The Sibling War (3 min.)

Isabel Lerman, Greenridge Drive (4 mins.)

Eli Golding, Hat (4 min 45 sec.)

Carly Drabeck, What He Did (1 min.)

Daniel Goodman, Open House (6 mins.)